Adet (Regl) Döneminde İlişkiye Girmek Zararlı mıdır? Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

0
3172

Adet döneminde ilişki konusu üzerine oldukça fazla tartışmalar yapılmış bir konudur. Kimi konuya bilimsel açıdan yaklaşırken kimi dini inançları doğrultusunda yorumlar. Biz bugün sizler için yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda adet döneminde cinsel ilişki konusunu her yönüyle incledik.

Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

Menopoza girene kadar bütün kadınlar ayda bir kez regl olur. Regl dönemlerinde kramplar, ağrılar, şişlikler ve sıkıntılar ortaya çıkar. Ancak bunların hiç biri sizin ilişkiye giremeyeceğiniz anlamına gelmez. Bilimsel kaynaklara göre regl döneminde ilişkiye girmenin bir çok faydası vardır.

Adet döneminde ilişkiye girmenin faydaları

 1. Regl kramplarını azaltabilir

Orgazm adet kramplarını rahatlatabilir. Menstrüel kramplar, uterus kontraktürünün astarını serbest bırakmasının bir sonucudur. Orgazm olunduğunda bu kasılmalar bu ağrıları ve krampları azaltabilir.

Ayrıca cinsel ilişki endorfin salgılanmasını artırır. Böylece sizin mutlu olmanıza, regl dönemi depresyonundan uzaklaşmanıza neden olabilir.

 1.  Regl süresini azaltabilir

Adet döneminde cinsel ilişkinin yararları denildiğinde reglin kısalması sayılabilir mi emin değiliz ancak ilişki bu dönemin kısa sürmesine neden olabilir.

 1. Artan cinsel istekle daha iyi seks

Regl döneminde değişen hormonlar cinsel isteğinizin artmasına neden olabilir. Tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi bu dönemde de aşırı cinsel istek ortaya çıkabilir.

 1. Baş ağrıları azalabilir

Özellikle migreni olan kadınlar adet dönemlerinde baş ağrılarının kat ve kat arttığını söyler, bu nedenle de ilişkiden uzak durur. Ancak yapılan araştırmalar regl döneminde ilişkiye giren kadınların migren ağrılarının ciddi şekilde azaldığını göstermektedir.

Adet iken ilişkiye girmenin zararları nelerdir?

Doktorlar regl döneminde seks yapmanın gayet doğal ve normal olduğunu söyler. Ancak ortaya çıkabilecek yan etkiler daha doğrusu zararlar şunlar olabilir:

 • Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin zararları başında yanı ortalığın kirlenmesi gelebilir.  Özellikle bu dönemi yoğun geçiriyorsanız ciddi bir kanama varmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak prezervatif gibi korunma yöntemleri ile bu kirliliğin önüne geçebilirsiniz.
 • Adet dönemi boyunca seks yapmakla ilgili bir başka endişe, HIV veya Hepatit gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun yayılma riskidir. Bu virüsler kanda yaşarlar ve enfekte olmuş adet kanıyla temas yoluyla yayılabilirler. Seks yaptığınız her seferde prezervatif kullanmak, bunlardan birini yayma veya yakalama riskinizi azaltabilir.
 • Regl döneminde seks yapıyorsanız ve tampon kullanıyorsanız o sırada onu mutlaka çıkarmalısınız. Unutulan bir tampon çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Adet döneminde seksin zararları bilimsel olarak belirtilmiş değildir. Ancak toplumda bir çok açıdan tabu haline getirilmiş bazı inançlar vardır.

Adet döneminde cinsel ilişki nasıl olmalı?

Regl döneminde cinsel ilişki deneyiminizin sizi mutsuz etmemesi için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 1. Partnerinize karşı açık olun ve rahatsız olduğunuz bir şey varsa paylaşın. Onun herhangi bir sorusu, rahatsız olduğu bir şey var mı öğrenmeye çalışın.
 2. Tampon kullanıyorsanız ilişkiye girmeden önce hemen çıkarın.
 3. Yatağa koyu renk bir havlu ya da kalın çarşaf serebilir, ilişki öncesinde duş alarak kanamayı azaltabilirsiniz.
 4. Daha sonra temizlemek için ıslak bir bez veya ıslak mendili yatağın yanında bulundurun.
 5. Partnerizin mutlaka prezervatif kullanmasını sağlayın.
 6. Her zamanki cinsel pozisyonunuz bu dönemde rahatsız ise farklı bir pozisyon deneyin.

Adet döneminde ilişkiye girmek hamile bırakır mı?

Reglken ilişkiye girsem hamile kalır mıyım? Regl dönemi ve hamilelik hakkında en çok sorulan soru bu olabilir.  Eğer aktif olarak gebe kalmaya çalışmıyorsanız, korunmak iyi bir fikirdir. Adet döneminizin başında da sonunda da olsanız korunma kullanmalısınız çünkü hala hamile kalabilirsiniz.

Yumurtlama sırasında hamile kalma olasılığınız yüksektir. Bu da sizin adet döneminizden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Yine de her kadının evrim süresi farklıdır ve döngü uzunluğunuz aylık olarak değişebilir. Kısa bir adet döneminiz varsa sizin regl döneminizde hamile kalma riskiniz daha yüksektir.

Adet 10 günden fazla sürerse cinsel ilişkiye girilir mi? Hamile kalınır mı?

Yukarı da bahsetttiğimiz şekilde adet süresi kısa olan kadınların reglken hamile kalma ihtimali daha yüksektir. Ancak 10 günlük ya da daha uzun bir regl süreniz varsa o dönemde de ilişkiye girerken dikkatli olmak gerekir.

Ayrıca spermin vücudunuza yedi güne kadar canlı kalacağını düşünün. Dolayısıyla, 22 günlük bir döngünüz varsa ve döneminizi bitirmeden ya da hemen sonrasında yumurtlarsanız, sperm hala üreme sisteminizdeyken hamile kalma ihtimaliniz çok yüksektir.

Adet döneminde ilişkiye girmek günah mı?

Tüm dinlerde kadının adet döngüsünde ilişkisi konusunda yorumlar ve ikazlar yer alır. Bu dönemde ilişkinin günah ya da sevap olması konusu sizin inancınıza bağlıdır. Bunu din alimlerinden öğrenebilirsiniz. Adet döneminde ilişkiye girmek dini açıdan farklı şekilde yorumlanabilir. Bilimsel olarak doktorlar herhangi bir zararı ya da olumsuz yanı olmadığını ifade etmektedir.

Regl döneminde cinsel istek neden artar?

Bazı kadınlar hayatı boyunca duymadığı cinsel isteği hamileyken duyar. Bu da tıpkı onun gibi hormon değişimleri ile ilgilidir. Çoğunlukla adet döneminde ortayan çıkan cinsel istek, regl başlamadan 14 gün önce yani yumurtlama döneminde ortaya çıkar.

Adet döneminizin seks hayatınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Batıl inançlar ya da tabularla hareket etmek yerine uzmanların fikirlerine önem verin. Ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini bilirseniz bu dönemde gayet keyifli deneyimler elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here