Açık Rinoplasti ile Kapalı Rinoplasti Arasındaki Farklar

0
678

Çeşitli fizyolojik nedenler ya da estetik nedenlerle burun yapısında değişiklikler yapılabilir. Hem görünümünü hem de burnun işlevini etkileyen bu cerrahi işlemler rinoplasti yani burun estetiği olarak adlandırılır. Modern tıbbın imkanları sayesinde hem açık hem de kapalı olarak rinoplasti ameliyatları yapılabilmektedir. Peki, kapalı rinoplasti mi açık rinoplasti mi daha iyidir? Farkları nelerdir, neye göre tercih edilmelidir?

acik-ve-kapali-rinoplasti

Açık rinoplasti ameliyatı nedir?

Burun üzerindeki orta direğin kesilerek açıldığı burun estetiği yöntemine açık rinoplasti ameliyatı adı verilir. Açık rinoplasti ilk uygulanmaya başlanan burun ameliyatı yöntemlerinden biriydi. Burun direği üzerinde kesi oluşturulup kıkırdak doku ve burun derisi açıldığı için yapılan işlemler net bir şekilde görülebilir. En kesin sonuç için özellikle tercih edilen bu burun estetiği yöntemi şimdilerde yerini kapalı rinoplasti yöntemine bırakmaya başladı.

Kapalı rinoplasti ameliyatı nedir?

Burunda yapılacak işlemler için burun delikleri içerisinden kesiler yapılır. Burun delikleri içerisinden kesiler yapıldığı için herhangi bir iz yoktur, kesi görünmez. Estetik ameliyat boyunca yapılacak işlemler burun delikleri içerisinden girilerek yapılacağı için bu işlem doktor açısından biraz daha zordur. Çok küçük bir alandan girilerek yapılan kapalı rinoplasti, estetik sonrası daha hızlı bir iyileşme sunar.

Açık rinoplasti ameliyatı ile kapalı rinoplasti ameliyatının farkları nelerdir?

Açık rinoplasti ameliyatının da kapalı rinoplasti ameliyatının da kendine has özellikleri vardır. Hem olumlu hem olumsuz özellikleri olduğu için hangi yöntemi seçeceğiniz biraz size kalmıştır. Burun estetiğinde kullanılacak yöntemde hastanın yüz yapısı, burun yapısı ve ameliyat sonrasında beklenen görünüm önemlidir. Geçmişte yaşanan burun kırıklıkları ve sonrasında bunun düzeltilmesi için yapılan burun estetikleri en zor işlemlerden biridir. Burun kemiğinin yeniden kırılmasını gerektiren bu işlemin yanında basit burun törpüleme işlemleri de vardır. Burun estetiği yönteminizi seçmeden önce her iki yöntemin de olumlu ve olumsuz yönlerine hakim olmak gerekir.

Açık rinoplasti ameliyatının özellikleri

  • Açık rinoplasti ameliyatında hastanın burun kemiği ucu açılır ve burun direği denilen kemik ortaya çıkar. Burun ucundaki kıkırdak doku çıkarılır, kalın deri kaldırılır. Böylece doktor çok daha geniş bir alanda kolayca çalışır.
  • Açık burun estetiği ameliyatı sonuçları kapalı burun estetiği ameliyatı sonuçlarına göre çok daha memnun edicidir. Doktor hastasının ihtiyacına göre gerekli düzeltmeleri bu şekilde rahatlıkla yapar.
  • Bu estetik ameliyatın olumsuz yanlarının başında ise kesiler ve iz kalma ihtimali gelir. Ayrıca ameliyat sonrası ödem ve şişme ile morluklar açık rinoplasti ameliyatının olumsuz özelliklerinden biridir.
  • İyileşme süreci sonunda kesi izleri çoğunlukla tamamen ortadan kalkar ancak burun kenarında oluşan minik izler az da olsa belli olabilir. Açık rinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci diğerine göre biraz daha uzun olabilir.

Kapalı rinoplasti ameliyatı özellikleri

1900 lü yılların başından bu yana uygulanan kapalı rinoplasti ameliyatı, oldukça eski ve iyi bilinen bir tekniktir. Bu yöntemde esteik burun deliklerinden girilerek yapıldığı için kesi görünmez olur. Uygulama sonrasında da iz kalma ihtimali neredeyse sıfırdır. Kapalı rinoplasti ameliyatının başarısı tamamen doktora bağlıdır. Bu yöntem çok daha fazla uzmanlık ve deneyim isteyen bir yöntemdir. Hastanın tam istediği gibi sonuç alabilmesi için doktorun çok kez kapalı burun estetiği yöntemiyle ameliyat yapmış olması gerekir.

Kapalı rinoplasti yöntemiyle yapılan estetik operasyon sonrasında ödem oluşumu daha az olup iyileşme çok daha hızlıdır. Iyileşme süreci kapalı burun estetiği sonrasında hasta için de daha kolaydır.

Rinoplasti açık teknikle mi yapılmalı kapalı teknikle mi yapılmalı?

Yukarıda hem açık rinoplastinin özelliklerini hem de kapalı rinoplasti özelliklerini açıkladık. Farklı açılardan farklı avantajları ve dezavantajları olan bu tekniklerden hangisini seçeceğiniz size kalmış.

Uzman estetik cerrahlar arasında burun estetiği açık yöntemle mi kapalı yöntemle mi yapılmalıdır tartışması uzun zamandır devam etmektedir. Bu sorunun kesin bir cevabı da yoktur. Her doktor kendi uzman olduğu yöntemin daha iyi olduğunu savunur.

Özetlemek gerekirse; açık rinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci biraz daha zor olup biraz daha uzun sürmektedir. Açık burun ameliyatı izi de kapalı burun ameliyatı izine göre daha belirgin olabilmektedir. Ancak istatiklere bakıldığında açık burun ameliyatı yaptıran hastaların kapalı burun ameliyatı yaptıranlara göre çok daha memnun oldukları görülür. Revize dediğimiz ikinci düzeltme ameliyatı ağırlıklı olarak kapalı burun ameliyatı sonrasında görülmektedir

Açık burun ameliyatı mı kapalı burun ameliyatı mı sorusunun cevabı tamamen size kalmıştır. Işinin uzmanı olan bir doktor tarafından yapıldığı sürece kapalı burun ameliayatı sonrası iyileşme süreci daha hızlı, konforlu ve kolaydır. Açık ve kapalı rinoplasti farkı sadece teknik yöntem farkıdır. Uzman ve işinin ehli bir cerrah tarafından yapıldığı sürece her iki burun ameliyatı da memnun edici sonuçlar verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here