10 Maddede Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

0
627

Her cilt tipi farklıdır, bakımı da ona göre özel olmalıdır. En problemli, bakımı zor cilt tipi ise yağlı ciltler. Yağlı cilt bakımı nasıl olmalıdır, ne tarz maskeler cilt yağını dengeler?

Yağlı cilt diğer ciltlere göre daha fazla bakım ister. Sadece sabah ve akşam yıkamak, toniklemek ve nemlendirmek yeterli değildir. Cildin nem dengesini korurken aşırı yağlanmasını, yüzün gün içerisinde parlamasını engellemek gerekir. Bakalım yağlı cilt bakımı nasıl yapılır?

Yağlı cilt için bakım

Öncelikle cildinizin yağlanmasını önlemek için günde bir kaç kez cildinizi temizleyebilirsiniz. Yanınızda ya da ofisinizde kolay ulaşılabilir yerlerde basit temizleyiciler ile bu işi halledebilirsiniz. Sabah evden çıkmadan yüzünüzü temizledikten sonra gün içerisinde iki kez daha cilt temizliği yapabilirsiniz. Eğer makyajınız varsa ve baştan makyaj yapmak istemiyorsanız o zaman yağlı ciltler için uygun, cildi kurutan ve yağlanmayı azaltan makyaj malzemeleri kullanabilirsiniz.

Yağlı cilde sahip kişilerin ağır makyaj yapmaması, fondöten gibi ağır makyaj ürünlerinden uzak durması gerekir. Gül suyu, maden suyu ve limon karışımı yağlı ciltler için harika bir temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı toniktir. Bunu evde kendiniz yapabilir ve istediğiniz yere götürebilirsiniz. Yarım şişe maden suyu içerisine bir yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve bir yemek kaşığı gül suyu ekleyin. Bunu iyice karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayın. Gül suyu cilde canlılık kazandırır, limon suyu ile maden suyu yağı alır ve cildin parlamasını azaltır. Ancak bu doğal tonik tarifindeki gül suyunun doğal olmasına dikkat edin.

Yağlı ciltler için yapılmaması gerekenler

 • Cilt kirli olduğu için yağ üretmez, yani bu hormonal bir durumdur. Bazılarının cildi çok kuru olurken bazıları doğal olarak yağlıdır. Yağlı ciltler için nemlendirici yoktur ya da kesinlikle krem kullanılmamalıdır düşüncesi yanlıştır. Her cilt nemlendirilmelidir, tıpkı kuru ciltler gibi yağlı ciltlerin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.
 • Cildinizi çok ağır yıkama jelleri ve aşırı kimyasal peelinler ile sürekli temizlemeye çalışırsanız cildiniz o dengeyi sağlamak için daha çok yağ üretmek durumunda kalır. Bu da siz ne kadar cildinizi temizleseniz de yeniden yağlanmaya neden olur. Yani, cildinizi sürekli temizlemek yerine doğru temizleyiciler ile temizlemelisiniz.
 • Cildiniz yağlı ise alköllü ürünlerden uzak durun. Alkollü tonikler yağlı ciltler için geliştirilmiş harika tonikler değildir. Daha su bazlı, süt bazlı temizleyici ve tonikleri tercih edin.
 • Cildinize nemlendirici uygulamayı bırakmayın, cilt yağlı da olsa kuru da olsa nemlendirilmelidir. Yoksa elastikiyetini kaybeder ve erkenden kırışır. Yağlı ciltler için nemlendiriciler özel olarak üretilir, bu kremler gün içerisinde yüzünüzün daha fazla yağlanmasını da engeller.

Yağlı cilt için ne yapılmalı?

 1. Cildinizi yapısına uygun temizleyiciler ile her gün mutlaka temizleyin. Yüzün üzerinde yağ tabakası oluşmasına izin vermeyin. Sert yüz temizleme fırçaları kullanmayın. Nazikçe yumuşak fırçalar ile temizleyebilirsiniz
 2. Cildinizi temizledikten sonra havlu yerine temiz havlu kağıtlar kullanın. Temiz ve gözenekleri açılmış bir cildin kurulanması da oldukça önemlidir.
 3. Alkolsüz bir tonik ile temizleme sonrası tonikleme yapın. Tonik önemlidir, gözenekleri sıkıştırır. Isterseniz cildinize uygun bir toniği evde kendiniz de yapabilirsiniz.
 4. Mutlaka haftada bir ya da iki kez peeling yapın. Hassas ve damarlı yapıda bir cildiniz varsa pütürlü dokusu olan peelingleri tercih etmeyin.
 5. Haftada bir veya iki kez buhar banyosu yaparak cildinizin ferahlamasını, gözeneklerinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ciltteki yağ bezelerini yumuşatmak için en iyi yöntemlerden biri buhar banyosudur.
 6. Temiz ve toniklenmiş cildinize mutlaka uygun nemlendiricileri uygulayın. Yağlı ciltler için, hassas ciltler için gerekirse dermokozmetik bir nemlendirici tercih edin. Cildinizde yağlanma yanında ciddi bir akne sorunu da varsa mutlaka bir dermotoloğa giderek öneriler alın. Akne tedavisi ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir, unutmayın.
 7. Makyajınızı temizlemeden ve yüzünüzü yıkamadan kesinlikle yatmayın. Yazın güneş kremi ciltte ağırlaşma ve ekstra yağlanma yapar. Mutlaka her gün yatmadan önce yüzünüzü yıkayın.
 8. Haftada bir cilt maskesi yapmayı alışkanlık haline getirin. Yağlı ciltlere özel maskeleri yapabileceğiniz gibi isterseniz evde doğal cilt maskesi de hazırlayabilirsiniz.
 9. Cildimiz yediğimiz şeylerin, içtiğimiz şeylerin ve yaşam tarzımızın yansımadır. Yani yağlı ve şekerli, kalitesiz yiyecekler tüketirseniz cildiniz de bunu gösterir. Sigaradan uzak durmak, yağlı yiyecekler tüketmemek yağlı ciltler için bakımdır.
 10. Bilmediğiniz başkalarının kullandığı ilaçları, solüsyonları kullamayın. Özellikle de hassas bir cildiniz varsa kesinlikle doktora gitmeden ilaç kullanmayın. Bazılarına çok iyi gelebilen akne kremi sizde tam tersi etki yapabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here