8 Maddede Lazerle ve Estetik Yöntemler ile Çatlak Tedavisi

0
1225

Hamilelik, aşırı kilo alma, ani kilo verme gibi bir çok nedenle vücutta çatlaklar ortaya çıkabilir. Kadınlarda daha fazla görülen deri çatlakları için etkili çatlak tedavisi yöntemleri vardır. Yıllardır kullanılan çatlak kremleri ne kadar etkili sorusunun cevabı hala net olmasa da lazerle çatlak tedavisi oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

 1. Çatlak tedavisi nasıl yapılır?

Derinin kolajen yapısını canlandırarak çatlak görünümlerini kapatmaya yönelik estetik ugulamalara çatlak tedavisi denir. Bu tedavi yönteminde bir çok farklı yöntem kullanılabilir. Temelde amaç derinin canlanması, çatlak görünümlere neden olan yıpranmaların azaltılmasıdır. Lazerle çatlak tedavisinde ise derinin alt kısmına etki eden lazer ışınları çatlak kısımlarında minik yaralanmalara yol açarak derinin kendi kendini onarmasını sağlar. Vücut çatlakları kullanılan yönteme göre farklı şekillerde tedavi edilebilir.

 1. Lazerle vücut çatlağı tedavisi

Lazerle çatlak tedavisi son zamanlarda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Çatlak lazer tedavisi iki farklı yöntem kullanılır. Bunlar; boya lazerleri denilen yöntem ve fraksiyonel lazerdir.

Fraksiyonel lazarle çatlak tedavisi:

Bu çatlak tedavisi yönteminde lazer ışınları derinin alt ve üst kısmına etki ederler. Çatlak alanlara etki eden lazer ışınları buralarda mikroskobik yaralar oluşmasına neden olur. Mikroskobik yaralar kollajen ve epidermis oluşturarak cildin yenilenmesini sağlar. Ağırlıklı olarak yeni oluşan çatlaklarda lazer tedavisi oldukça etkilidir. Yeni oluşan çatlaklar pembe bir görünüme sahiptir. Ancak zaman içerisinde bu çatlaklar beyaz bir hale gelir.

Çatlak tedavisi yöntemlerinde bazıları yeni oluşan çatlaklar üzerinde etkili iken bazı tedavi yöntemleri hem eski hem de yeni çatlak oluşumları üzerinde etkilidir. Çatlak tedavisinde lazer, %50 ye kadar etkili olabilir.

Pulse Dye Lazer tedavisi:

Bu çatlak tedavisi yönteminde ise pulse lazer ışınları yeni oluşan çatlaklar üzerindeki kızarıklığı giderir. Kızarıklık yanında derideki farklı görünümleri de ortadan kaldırır. Bu işlemde lazer ışınları sadece derinin üst kısmında kaldığı, derinin bir alt kısmına inemediği için eskiden oluşan çatlaklarda etkili olmaz. Yeni oluşan pembe ve kırmızımsı hatta morumsu çatlaklarda oldukça etkilidir.

 1. Deri çatlağı tedavisinde kullanılan diğer yöntemler

Dermaterapi yöntemi:

Dermaroller ismi verilen bir aletle yapılan bu çatlak tedavisi kollajen üretimini artırıp doku yenilenmesini sağladığı için hem eski çatlaklarda hem de yeni oluşmuş çatlaklarda etkilidir. Dermaterapi yöntemi tüm cilt tiplerine uygulanabilen bir cilt çatlağı tedavisidir. Işlem sonrasına ciddi bir kızarıklık ortaya çıkabilir ancak bu kızarıklık bir kaç saat içerisinde kendiliğinden geçer. Cilt tipine göre kızarıklık tüm gün de kalabilir özellikle hassas ciltlerde ancak bu endişe edilecek bir durum değildir.

 1. Cilt çatlakları nasıl oluşur? Nedenleri nelerdir?

Deri çatlakları (cilt çatlakları) herhangi bir sağlık sorunu ya da hayati risk oluşturmayan deri lezyonlarıdır. Derinin aşırı kilo alıp verme sürecinde aniden esnemesi sonucunda oluşan bir nevi yara ya da yırtıklardır. Cilt çatlakları herhangi bir sağlık sorununa neden olmadığı için kozmetik sorunlar olarak değerlendirilebilir.

Cilt çatlakları ilk oluştukları zamanlarda daha belirgin olup zamanla azalabilirler. Ancak çatlakları olan bir kişi bu süreçte kilo almaya ve vermeye devam ederse bu çatlakların belirginliği daha da ortaya çıkar. Derinleşir ve yok edilmesi çok zor bir hale gelir. Kadınlarda ve erkeklerde çatlak oluşumu gözlenir. Ancak kadınların erkeklere göre daha tüysüz olması ve ciltlerinin yapısının da daha narin olması nedeniyle kadınlarda cilt çatlakları daha fazla gözlenir. Ayrıca deri çatlakları, derinin ince olduğu durumlarda daha fazla ortaya çıkar. Erkeklerin deri kalınlığı kadınlara göre daha fazladır. Bu da erkeklerde çatlak olma ihtimalini zorlaştırır.

 1. Cilt çatlakları en çok nerelerde olur?

Cilt çatlakları vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilir. Ancak en fazla görüldükleri yerler; karın bölgesi başta olmak üzere, göğüs, kollar, bacaklar ve kalçadır. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar tamamen karın bölgesinde yoğunlaşır. Kollarda ve kalçadaki çatlaklar ani kilo vermelere bağlı olarak ortaya çıkar. Sırtta ve bel kısmının arkasında, özellikle ergenlik dönemindeki ani gelişim dönemlerinde çatlaklar ortaya çıkabilir.

 1. Çatlak tedavisinin kesin çözümü nedir?

Ciltte oluşan çatlaklar aslında bir nebze deri lezyonlarıdır. Bu deri lezyonlarının da herhangi bir tedavi yöntemi ile kesin olarak çözüme ulaştırılması mümkün değildir. Çok az da olsa bir iz kalır. Çatlakların derinliğine göre kalacak belirtiler değişebilir. Yeni oluşmuş çatlakların tedavi edilmesi durumunda daha az iz kalırken çok eskiden oluşan derin çatlaklarda izler çok daha kalıcı olur.

 1. Lazerle Çatlak Tedavisi yaptıranlar ve yorumları

Lazerle çatlak tedavisi yaptıranların yorumları, tedaviyi yaptırdıkları yere göre değişmekle birlikte tamamen öznel yorumlardır. Herhangi bir ameliyatsız estetik tedavisinde başkalarının aldığı sonuç ile sizin alacağınız sonuç benzer olamaz. Çünki herkesin vücudu ve yapısı farklıdır. Böyle olduğu için de  tedavilerden alınan sonuçlar farklı olur. Ancak lazerle çatlak tedavisi yapan hastaneler arasından seçim yaparken genel olarak alınan menmununiyete bakabilirsiniz. Lazerle çatlak tedavisi yaptıranlar hastanenin işinde uzman, bilinçli olduğunu belirtiyorsa siz de o hastanede tedavi olabilirsiniz.

Ciltte çatlak oluşumunu önlemek için neler yapılmalıdır?

 1. Ciltte çatlak oluşumunu önlemek için ilk olarak yapmanız gereken ani bir şekilde kilo alıp vermekten uzak durmaktır. Özellikle çok kiloluysanız kilo verirken cildinize çok iyi bakmalı, yavaş yavaş spor yaparak kilo vermeli aynı zamanda sıkılaşmalısınız.
 2. Düzenli olarak egzersiz yapın, kaslarınızı çalıştırın ve sıkılaşmaya çalışın.
 3. Bol bol su için, sağlıklı beslenin. Su, cildin ihtiyacı olan nemi sağlar. Nemsiz kuru bir cilt daha kolay çatlar ve yırtıklar oluşturmaya müsattir. Ayrıca nemsiz kuru bir cilt kolayca kırışır.
 4. Düzenli olarak cildinize içerisinde bolca e vitamini bulunan kremler ve losyonlarla masaj yapın. Bir çok doğal yağ cilde faydalıdır. Kimi çatlakların ve yırtıkların tedavisinde de etkilidir.
 5. Bol bol c vitaminli, a vitaminli ve e vitaminli yiyecekler tüketmeye çalışın.
 6. Kendinize düzenli olarak masaj yapın ya da canlandırıcı masajlara gidin. Kan dolaşımını artırarak çatlakların oluşmasını azaltabilirsiniz.
 7. Çatlak önleyici kremler ya da losyonlar kullanın. Özellikle hamilelik döneminde etkisi kanıtlanmış bazı kremleri kullanarak çatlakların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here